Woocommerce Posta Kodu Kaldırma Nasıl Yapılır?

Woocommerce Posta Kodu Kaldırma Nasıl Yapılır

Woocommerce Posta Kodu Kaldırma Nasıl Yapılır?

Woocommerce posta kodu kaldırma işlemini iki şekilde gerçekleştirebiliriz. Bu seçeneklerden birisi elbette eklenti, diğer seçenek ise basit bir kod parçası ile düzenlemek. Kod bilmiyorum yada kod kullanmaya korkuyorum demeyin. Sizlere çok basit bir yöntemden bahsederek, yapmanız gereken işlemi birkaç satırda anlatacağım.

Woocommerce Posta Kodu Kaldırma

Woocommerce sistemlerde genelde sektörel olarak ihtiyaç duyduğumuz bu alan aslında birçok e-ticaret sisteminde ihtiyaç duyulmaz. Özellikle dijital ürün satışı yapıyorsanız Woocommerce posta kodu alanı kaldırma işlemini yapmak isteriz. Öncelikle bu tarz basit bir kod betiğini kullanmak varken eklenti kullanmanız önerilmez. Kod betiklerimiz ise temalarda farklılıklar gösterebilir bu yüzden sizlerle birkaç kod betiği paylaşacağım.

WooCommerce Posta Kodu Kaldırma Eklentisi

Bu eklenti Türkçe dil desteği sunmamaktadır. Bu yüzden de kullanımı bazılarınız için çok zor olabilir. Eklentinin amacı function.php dosyasına siz müdahale etmeden kod parçacıklarını uygulamanızı sağlamaktadır. Eklentiyi kullanmadan önce kullandığınız WordPress, Woocommerce sürümleri ile uyumlu olup, olmadığına dikkat edin.

WooCommerce Posta Kodu Alanı Kaldırma

Eklenti kullanmadan bunu yapmanın en kolay yolu temamızın function.php dosyasına girerek basit bir kod parçacığı eklemektir. WooCommerce admin panelimizin sol menüsünden Görünüm > Tema Düzenleyici seçenekleriyle function.php dosyasına gidebilirsiniz. Eğer sizde Tema Düzenleyici alanı kapalıysa ftp veya cPanel ile ana dizine bağlanarak public_html/wp-content/themes/TemaKlasörü yolunu seçmelisiniz.

Function.php dosyasının en altına yapıştırmanız gereken kod,

/**
* @snippet WooCommerce Posta Kodu Kaldırma
* @sourcecode https://www.emrahilhan.com.tr/
* @author Emrah İlhan
* @testedwith WooCommerce 5.3.0
*/
 
add_filter( 'woocommerce_checkout_fields' , 'bbloomer_remove_billing_postcode_checkout' );
 
function bbloomer_remove_billing_postcode_checkout( $fields ) {
 unset($fields['billing']['billing_postcode']);
 return $fields;
}

Posta Kodu Zorunluluğunu Kaldırma

Bazı temaların özelliklerinden kaynaklı sorunlar yaşanabilir. Bu sorunlardan birisi posta kodu alanı görünmez ama müşteriye posta kodu alanını doldurmadınız uyarısı gidebilir. Müşteriniz posta kodu alanını göremediği için alışverişten vazgeçebilir. Bu yüzden de ek bir kod yapısı ile takviye yapabilir veya posta kodu alanını gösterip zorunluluğu kaldırabiliriz.

/**
* @snippet    WooCommerce Posta Kodu Zorunlulugunu Kaldirma Alternatif
* @sourcecode  https://www.emrahilhan.com.tr
* @author    Emrah İlhan
* @compatible  WooCommerce 5.3.0
**/

function wlnk_alternative_remove_postcode_validation( $address_fields ) {
  $address_fields['postcode']['required'] = false;
  return $address_fields;
}
add_filter( 'woocommerce_default_address_fields' , 'wlnk_alternative_remove_postcode_validation' );

 

Woocommerce Posta Kodu Kaldırma Kodları

Yukarıda ki kodlar ile sizlerde WooCommerce çalışmalarınızı iyileştirebilir, özelleştirebilirsiniz. Kodlardan sonraki görünüm ise bu şekildedir.

 

4.8/5 - (20 Kişi Oyladı)

Comments (3)

 • Ahmet Fırat cevap

  Başarılı buldum. Woocommerce üzerine biraz daha bizlerle bilgiler paylaşsanız çok mutlu olurum. Gerçekten birçok yere baktım ama sizin anlatımınız ve cümle kalabalığı yapmıyor olmanız çok iyi

  26 Nisan 2023 , 17:31
 • Serdar Aygun cevap

  Sizden ricam Banka Havalesi ile satislarda sipariş sonrası gelen banka bilgilerjndeki IBAN’ kopyalama kodu nasıl eklenir anlatirmisiniz

  24 Ekim 2023 , 04:08
  • E-Bilisim cevap

   Ne demek istediğiniz tam olarak anlayamadım. Woocommerce satışlarınızda karşı taraf size Iban bilgisi mi sunuyor? Eğer anlatmak istediğiniz satış onayı öncesi müşterinin IBAN bilgisini otomatik kopyalamasıysa bunu basit kodlar ile çözemeyiz. Javascript ve Css kodları ile oynamak gerekmektedir. Her tema için uygun bir davranış şekli değildir. Sitelerin patlamasına neden olabilir. Eklenti güncellemelerinde kodlar güncelleme ile gelen kodlar ile değişebilir. Uzun ömürlü çözüm için javascript dosyası oluşturarak site içerisinden dosyayı çağırmak gerekir.

   11 Aralık 2023 , 02:12

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WeCreativez WhatsApp Support
Size Yardımcı Olmak İçin Buradayız
👋 Merhaba, Hoşgeldiniz