Htaccess Https Yönlendirmesi Nasıl Yapılır? – Basit Çözüm 2020

htaccess https yönlendirmesi nasıl yapılır

Htaccess Https Yönlendirmesi Nasıl Yapılır? – Basit Çözüm 2020

Güvenlik sertifikaları Google başta olmak üzere tüm arama motorları için önemli bir rol üstlenir. HTTP bağlantılarının başında güvenli olmadığına dair bilgi çıkar karşımıza. Dolayısıyla HTTPS bağlantılarını sağlayacak bir güvenlik sertifikası alırız. Biz bu HTTPS protokolüne dönüşe SSL Sertifikası deriz. Htaccess Https Yönlendirmesi birçok kişinin bilinçli veya bilinçsiz karşılaştığı sorundanlardandır. Çözümü son derece basittir.

SSL Sertifikası Ne İşe Yarar?

Web sitelerimize güvenli bağlantı uyarısı almamız için bir takım şifreleme yöntemidir. Genellikle E-Ticaret ve Woocommerce sitelerde kullanılması şart koşulan SSL sertifikası, arama motoru optimizasyonlarında da önemli bir rol üstlenir. Bu yüzden satış yapmayan birçok site iyi bir puan almak için SSL sertifikası kullanır. Satış olmayan sitelerden olmaması güvenlik açısından bir sorun teşkil etmez fakat site ziyaretçileri ”Bu site güvenli değil” uyarısını gördüğü zaman siteden hızlıca çıkar. Bu da web sitesinin hitlerinde ciddi bir düşüşe neden olur. Htaccess Https Yönlendirmesi yapılışı ile ilgili bilgileri aşağıda görebilirsiniz.

Htaccess Https Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

WordPress sistemlerde özellikle eklenti kullanarak kolay bir şekilde yapılabilir. Fakat unutmamak gerekir ki çok fazla eklenti kurulması hiçbir şekilde önerilmez. Veritabanında zamanla ciddi bir kalabalığa neden olarak yavaş çalışmasına neden olur. Bu yüzden bu durumu htaccess https redirect dediğimiz yöntemle kolay bir şekilde çözebiliriz.

Htaccess-Https-Yönlendirmesi-KoduFTP yolu ile web sitenizin ana dizinine bağlanın. publich_html dosyasının içerisinde yer alan .htaccess dosyasını bilgisayarınıza indirin. Her şeyden önce bu dosyayı kopyalayarak mevcut halini yedekleyin. not defteri veya Notepad++ programı ile .htaccess dosyasını düzenleyin. Bazı kodlar sürüm farkı veya kullanılan temaların altyapısı ile çakışma yaratacağını unutmayın. Bu yüzden kesin çözüm dediğimiz yöntemden bahsedeceğim.

Aşağıdaki kodu kopyalayarak .htaccess dosyanızın en altında # END WordPress yazısının üzerine yapıştırın. Kod içerisinde yer alan ”siteadi” yerine kendi sitenizin adını yazın ve kaydederek değişiklikleri onaylayın.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^siteadi\.com [NC]
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^(.*)$ https://www.siteadi.com/$1 [R,L]

Eğer daha önceden kullandığınız eklenti, yöntem vs. çakışma yaratıyor ve siteniz düzgün görüntülenemiyorsa 301 yönlendirmesi yapmanız gerekebilir. Bunun için yukarıdaki kodla birlikte aşağıdaki kodu yazabilirsiniz.

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^.*$ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^siteadi\.com [NC]
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^(.*)$ https://www.siteadi.com/$1 [R,L]

siteadi yazan yerleri kendi site isminize uyarlamayı unutmayın. Htaccess Https Yönlendirmesi işlemi bu kadar basit bir yöntemdir. Eğer halen sorunlar ile karşılaşıyorsanız farklı bir noktada hatalı teknik uygulaması yapmışsınızdır. Sorunlarınızı kod ile çözemediyseniz Https yönlendirme eklentileri denenebilir.

Eklenti İle SSL Yönlendirmesi

Really Simple SSL Eklentisi

WordPress admin panelinizden Eklentiler > Yeni Ekle yolunu izleyerek arama alanına ”Really Simple SSL” yazarak eklentiyi bulabilirsiniz. Eğer üstteki kodlar işinize yaramadıysa bu eklenti ile deneyin. Sorun halen devam ediyorsa problem farklı bir noktadadır.

5/5 - (22 Kişi Oyladı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WeCreativez WhatsApp Support
Size Yardımcı Olmak İçin Buradayız
👋 Merhaba, Hoşgeldiniz